BİR TOST YETER!

Bir kitap okudum beni çok etkiledi. Kitabı bir akşamda bitirdim. Yazarı Doç. Dr. Haydar Göksu. Kendisi kimyager. Tam bir bilimadamı. Kitabında bilim var. Anlattığı özyaşam öyküsünde kendi kendini analiz edişini görüyoruz. Bir bilimadamının kendisini mikroskobun lamına koyup inceleyişini izlerken onun kafasından geçenlere tanık olmak çok heyecan verici. Kendini irdelerken dayandığı teorileri de bizimle paylaşıyor.

Bilimadamımız hayata bir kapıcı dairesinde başlıyor. Açık yüreklilikle anlatıyor. Sevgi dolu ve çalışkan bir ailesi var. Kitabın kapağında başlığın hemen altında “başarının anahtarı” yazıyor, bence onun başarısının anahtarı ailesinde.

Başlık ise “Bir Tost Yeter”.

“Lise döneminin ilk günleri idi… Arkadaşlarım, öğle aralarında kantine yemek yemeye giderlerken ben okulun en ücra köşelerine kaçardım. Kantinden bir şeyler alıp yemek benim için çok lükstü. Bu durumu fark eden Gülsüm Hanım’ın o sene boyunca her öğle arasında bana okul kantininden tost alması… Yazarken bile duygularıma hakim olamıyorum.”

Hayal ettiği her şeyin gerçek olduğuna inanan hocamız, Düzce Üniversitesi’nin medarı iftiharlarından. Laboratuvarda tıbbi aromatik bitkilerin desteğiyle kozmetik ürünler geliştiriyor ve üretiyor.

Aşk öyküsünü bizimle paylaştığı eşiyle olan fotoğrafından, tek pencereli kapıcı dairesinde annesiyle çekilmiş çocukluk fotoğrafına kitapta fotoğraflar da var…

Hayatında hiçbir ayıp ya da saklanacak hiçbir şey olmayan insanların rahatlığıyla yazıyor. Hayat öyküsünde karanlık kalan hiçbir köşe kalmıyor kitap bittiğinde… Anlatmakla kalmıyor açıklıyor da. Amacı bizi de motive etmek. Satır aralarında “sen de yapabilirsin” yazıyor.

Sıradan bir başarı öyküsü değil. Sıcak, gerçek, samimi, dürüst ve bilimsel. Roman yazar gibi bölümleri kurgulamış ama tez yazar gibi de sözlerini kanıtlara dayandırmış.

İte kaka okunan kitapların piyasasında bizim kitap okumadığımızdan şikayet ediliyor. Elimize alıp bitirmeden bırakamadığımız üstelik de bilimsel olan böyle kitaplar da var.

Kitabın geliri kız çocuklarına burs vermeye ayrılmış. İster hoca deyin ister yazar deyin, ister doçent doktor deyin sayın Haydar Göksu’ya www.birtostyeter.com‘la daha yakın olabilir, kitap hakkında daha fazla malumat sahibi olabilirsiniz.

 

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir