BÜYÜK SIFIRLAMA

BÜYÜK SIFIRLAMA!

Covid’den sonra yeni dünya düzeni nasıl olacak diye konuşulurken “Büyük Sıfırlama”dan sık sık bahsediliyor.

Uğradığımız bu sağlık felaketinden sonra bütün dünyanın tek bir kontrol mekanizmasında birleşmesini kaçınılmaz görenler var. Aslında yeni bir sosyal sistemin inşa edildiğini ya da edileceğini hepimiz görebiliyoruz değil mi, peki nasıl bir sistem bizi bekliyor?

Son 200 yıldır kapitalizmin oldukça yara aldığı, işlemeyen taraflarının olduğu düşünülüyor. Covid sonrası 196 ülke IMF’ye fena halde borçlandı.

2021 Ocak ayında Davos’ta yeni kararlar açıklanacaktı. Ağustos’a ertelendi. Davos gelecek ile ilgili kararların ifşa platformu. Açıklanacak olanlar arasında Great Reset – Büyük Sıfırlama da var.

Küreselci yapı bu fikrin arkasında. (Özellikle de Prens Charles ve Davos’un kurucu başkanı Klaus Schwab.) Büyük veri yani big data tabanlı yapay zekanın başrolde olacağı bir dönem geliyor onlara göre. Bu süreçte nakitsiz toplum isteniyor. Dijital kimlik sistemine geçilerek, virüsle mücadele için tek dünya hükümeti kurulması gerektiği yönünde söylemleri var. Kamunun hakim olduğu bir dönem. Yani kısaca söylemek gerekirse kapitalizm sonrası küreselizm!

Küresel sosyalizm de denebilir…

Ama böyle olmasını istemeyenler de var: Ulusalcı yapılar. Onların dediği olursa da Dolar belirleyici olmaya devam edecek.

Basbayağı yeni dünya düzeni kuruluyor.

* 28 Şubat 2021 tarihli Bartın Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir