HER ŞEYİN İLKİ

İlk ödül önemlidir. Ben hayatımda iki kez yarışmaya girdim. Kimse bilmez çocukken girdiğim çocuk oyuncu yarışmasını. Fatma Girik’in çocukluğunu oynayacaktım. Halit Refiğ beni seçmişti ama başka çocuk oynadı. Bir de Altın Çınar Müzik Yarışması. 18 yaşındaydım. En İyi Genç Yetenek Ödülü’nü almıştım. Her ikisi de annemin isteği ve gayretiyle olmuştu.

Yarışmalardan hoşlanmıyorum, çünkü korkuyorum. Ama bileğimin hakkıyla aldığım ödülün verdiği mutluluğu da inkar edemem. Ödüller elbette mutlu ediyor.

Babam ilk ödülünü 1979 yılında aldı. Sonrasında da birçok ödül aldı. Ama ilk ödülün yeri takdir edersiniz ki bambaşkadır. Babamın ilk ödülünü Bartın Gazetesi’ndeki köşesinde yazdığı yazılarla aldığını biliyor muydunuz? Bilmiyordunuz. Ben de bilmiyordum. O köşede yazmakta olan ben bile bilmiyordum!

Esen Aliş bir belge gönderdi ve öğrendim. Belgede, Bartın Kaymakamı, Turizm ve Tanıtım Bakanlığı’nın yarışmasında aldığı özel ödülden ötürü ne kadar gurur duyduğunu ve mutlu olduğunu iletiyor. Kim aracılığıyla? Muhatap aldığı Bartın Gazetesi yazı işleri müdürlüğü aracılığıyla. Çünkü ödül, gazetedeki yazılarından ötürü verilmiş babama.

Babam kaset de yapmış! İMÇ’de bastırılıp dağıtılmış. Kendi sesiyle şiirlerini okumuş, bu okumalar sonradan müziklendirilmiş. Kim, nerede kaydetmiş bu ilk ve tek kasedi? Hım? Bilin bakalım? Bekliyorum acelem yok.

1992 yılında Bartın’da kaydedilmiş, Esen Aliş tarafından.

Biz nasıl ödeyeceğiz baba kız bu mutlulukların bedelini, Bartın’a, Bartın Gazetesi’ne, Bizden Sual Olunursa köşesine ve Esen Aliş’e?

Yaz Defne. Olmazsa şarkı söylersin bir de. Ne gelir ki elinden başka?

20 Mayıs 2020 tarihli Bartın Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir