Takvim

Temmuz 2022
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
3 Temmuz 2022

DEFNE ILGAZ KÜTÜPHANESİ

"Kültür Hazinesi"

EMRE KONGAR’IN ABİSİ

Akçakoca’ya yerleşirken kitapları bir kez daha elden geçiriyorum. Her birini kontrol ediyor, bir not, kenarına çiziktirilmiş bir söz, bir anı var mı, diye inceliyorum. Annem de babam da kitapların dergilerin üzerinde izler bırakmışlar. Şarkı sözleri, hesap kitap, toplama çıkarma işlemleri, imzalar vs.

Bunları keşfetmek her seferinde beni heyecanlandırıyor.

Bir kitabın üstü imza doluydu mesela. 634 Engin Kongar. Bu isim ve imza defalarca yazılmıştı. İmzaları atan kişi kitaba tarih de atmıştı. Kitabın 1949-50 eğitim öğretim yılından olduğu anlaşılıyordu.

 

Engin KONGAR’ın isim, imza ve notlarının bulunduğu lise kitabı

Engin KONGAR’ın isim, imza ve notlarının bulunduğu lise kitabı

 

Araştırdık. Engin Kongar, Prof. Dr. Emre Kongar’ın abisiymiş meğer. Devletler Coğrafyası adlı bu kitap onun Şişli Terakki’de okurkenki kitabıymış. İTÜ Mimarlık öğrencisiyken Niğde Aladağlar’da 8 Eylül 1956 günü Demirkazık Zirvesi’ne batı cephesinden tırmanırken düşerek vefat etmiş. Türkiye’nin ilk dağcı şehidi olarak kayıtlara geçiyor ve Niğde’de mezarının başına bir anıt yapılıyor. Babası İhsan Kongar oğlunun ölümünden iki yıl sonra aynı gün, kalp hastası olmadığı halde kalp krizinden vefat ediyor.

Engin KONGAR’ın Niğde Çamardı İlçesi’nde ‘Dağcılar Mezarlığı’ olarak bilinen
Çukurbağ Köyü Mezarlığı’ndaki Mezarı ve Anıt

Araştırma yaparken Emre Kongar’ın bir röportajda bu hadisat için şunları söylediğini de okudum: “Ben ölsem ailem o kadar etkilenmez, dağılmazdı. Benim ölümüm bir çocuğun ölümü olacaktı, ağabeyimin ölümü onların bir eserinin ölümü oldu.”

Bedriye AKSAKAL tarafından yazılan
“Türkiye’nin İlk Dağcı Şehidi ENGİN KONGAR” isimli kitabın kapağı

Kongar’a e-posta attık. Kitabın fotoğrafını ekleyerek, isterse bu kitabı ona gönderebileceğimizi yazdık.

Hemen bizi aradı. “Doğrudur, abimin imzasını tanırım, bu kitap ona ait fakat sizde ne arıyor?” diyerek o bilindik samimi üslubuyla konuşmaya başladı.

Babamla annesinin aynı okulda çalıştığından, babamla beraber imza günü yaptıklarından bahsetti. “Aydın Ağbin benim çok yakın dostum, ama senden hiç bahsetmedi” dedi. Sonrasında aramızda akıcı, eğlenceli bir sohbet gelişti.

Prof. Dr. Emre KONGAR

Kendisi uzun telefon konuşmamızda bana birçok soru sordu. İlgili bir abinin soracağı türden sorulardı bunlar. Akçakoca’da ne yaptığım, gelir durumum, mutlu olup olmadığım gibi…

Kitap artık onda, olması gereken kütüphanede! İlyas Temel Şafak’la beraber yaptığımız bu arşiv çalışmasında bizi, bakalım daha ne sürprizler bekliyor.

===

28 Ağustos 2020 tarihli www.sitemder.org Defne ILGAZ’ın köşe yazısıdır.

EMRE KONGAR’IN ABİSİ

 287 Toplam,  1 Bugün