HÜT HÜT

Hüt Hüt kuşu küçük bir kuş. Tepesinde hotozu. Suyu bulup göstermesiyle biliniyor. Bir de hakkında çok rivayetler var. Mantıku’t-Tayr’da da bahsedilmiş hazretten, Mesnevi’de bahsedilmiş. Tasavvuf aleminde de şöhreti var…

Hz. Süleyman’a kafa tuttuğu söyleniyor bu küçücük kuşun. Padişahlar padişahı toplantıda Hüt Hüt’ü göremeyince eser savurur. Meğer eşinin yanında çağırmış haberciler, o da aracının üslubunu beğenmediği için gitmemiş.

Neyse Süleyman alttan alınca katılır toplantıya ve çıkışır Sultan’a. “ Yıkarım senin saltanatını” der. “Vakıf malından alırsam bir parça, sarayının çatısına bırakırsam, sen görürsün gününü!”

Haktan büyük ne var? Haklıdır Hüt Hüt. Süleyman bunu bilir ve onu ikna ederek vazifesinin başına davet eder.

Ne vakıflar var besmelesiz açılır kapılar, görünüşte sakal bıyık kaytan, etekler ta yerlere kadar, bir de bak mihraba doğru, postta kim, posttakinin midesinde ne var. Haram zıkkım, garibin gurebanın laneti var.

Şerler hayırları geçtiğinde, terazinin kefesi şerden yana ağır bastığında, yıkılır bütün düzenler. Kalmaz hiç altın varaklı şadırvanlar fıskiyeler, hocalar hacılar nic’olur kalmaz, avazesi boş kalıverir, boşalır yükseltilmiş kubbeler saraylar.

Geçmiş bayramınız mübarek olsun, sözlerim kiminin ekmeğine katık, kiminin yüreğine sabır, bu kiraz mevsiminde kulaklarınıza küpecikler olsun.”

Vallahi sözlerim Şeyha Bacının sözleri! Sizlere çok çok selamları var! Küçüklerin gözlerinden öpüyor (küçüklerden başlar o), büyüklerin ellerinden. Hepinizi kardeşi biliyor. “Git Hüt Hüt’ü anlat onlara” dedi. Elçiye zeval olmaz, ben de anlatıverdim.

Efendim, ben de hepinizin geçmiş bayramını kutlarım.

31 Mayıs 2020 tarihli Bartın Gazetesi’nde  yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir