ASLAN ALEV ABİM

ASLAN ALEV ABİM

Kariyer planlama diye bir mevzu var artık. Yoktu eskiden bu tür uzmanlıklar. Hatta Düzce Üniversitesi’nde bir kariyer topluluğu bile var ki onlar geçtiğimiz günlerde Yaşam ve Kariyer Panayırı yaptılar. Birçok vakti kıymetli profesyonel bu panayırda sahne alıp gençlere kariyer sırları, tavsiyeleri, öğütleri verdiler. Girişimcilik anlattılar, hayal etmekten ve sınırları zorlamaktan bahsettiler.

Benim kariyerimi renkli buluyor gençler, oysa hiçbir şey yapmamışım gibi geliyordu. Verdikleri süre yetmedi, bir o kadar daha anlatacaktım yapıp ettiklerimi, gerçekten fazlaca şey yapmışım o zaman anladım.

Ama renkli olduğu doğru. Baleyle başladı, resim ve müzikle devam etti, sinemayla rayına oturdu. Edebiyatla renklendi.

Sinema yedinci sanattır ve kendinden öncekileri içerir. O yüzden bir sinemacının bütün sanatlarla uğraşmış olması gayet anlaşılır.

KEMAL BAYRAM ÇUKURKAVAKLI’NIN OĞLU ALEV

Kemal Amca babamın çok yakın dostuydu. Babam onun gazetesinden (Yenigün Gazetesi) emekli edildi. Babamın ölene kadar yegâne güvendiği para o maaştı.

Kemal Amca benim çocukluğumun geçtiği Küçükçekmece’deki evimizin yakınında bir ev almıştı. Babama, bize yakın olmak için. O ev hala duruyormuş.

Annemle babam tartıştığında, küstüklerinde Kemal Amca’yla karısı Fatoş Teyze barıştırırdı.

Oğlu Alev bizim fotoğraflarımızı çekermiş. Bunu bilmiyordum.

Ta ki Alev Çukurkavaklı’nın arşivinden bana fotoğraflar gelmeye başlayana kadar.

Son verdiği haberler çok güzel. Arşivinde babamın görüntülerinin de olduğunu söyledi. Ölmeden yirmi beş gün önce, 12 Haziran 1993’te, Edebiyatçılar Derneği, 2. Onur Ödülleri’nde altın madalyasını alırken yaptığı konuşma. Cide’ye taşınma görüntüleri, Cide’deki evinin balkonunda yazı yazarken çekilmiş görüntüler.

En kısa zamanda CD’ye aktarıp yollayacak.

Bir yaşımdayken çektiği fotoğrafları gönderdi bile. Annem, babam, ben. Üçümüz bir aradayken pek fotoğrafımız yoktu, bunlara çok sevindim.

Daha önce de demiştim değil mi, Allah bana abi vermedi ama böyle böyle Düzce’de, İstanbul’da, Cide’de, Bartın’da, Ankara’da aslan gibi abilerim oldu.

Bazı şanssızlıkların bir nedeni olduğunu zamanla anlıyorsunuz.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir