“Bir Küçücük Çocuktum”

Kendi Şarkılarını Söyleyen Kız!

1985, Bahçelievler Ünverdi Sineması. Gitar öğretmenim Mustafa Yılgör ve Biloy Sanat Merkezi’nin sahipleri onları temsilen sahneye çıkmamı istediler. Ama dedim, ben sadece kendi bestelerimi söylerim. Çünkü en iyi onları söyleyebilirim.

Bir Küçücük Çocuktun” o gün söylediğim şarkılarımdan biriydi.

Hocam Mustafa Yılgör beni bilirdi zaten. Bana verdiği ödevleri çalışmaz, o şarkıların akorlarıyla yeni bir şarkı yapıp gelirdim derse. Kızamazdı, verdiği yeni akorlar ve ritimler çalışılmış olurdu çünkü.

16 yaşıma geldiğimde Tanju Gürsu ve Temel Gürsu’nun ajansıyla tanıştırdı beni annemin ve babamın copyright’ı Umut Sanat’ın sahibi Seher Karabol. Bir sözleşme yaptılar imzalamam için. İmzalamadım. Çünkü ömür boyuydu. O süreçte Unkapanı plakçıları da ilgilendiler benimle ve şarkılarımı noterde tasdikletmemi istediler. Annem notiste kaç lira ödememiz gerektiğini öğrenince, hayatta olmaz dedi, otur kendin yap! Aşağıda gördüğünüz çocuksu bir yazıyla müzik defterinin sayfalarına yazılmış notalarım o günlerden. Şarkımın ilk mısrası bir küçücük çocuktun diye başlıyordu. Ama 1988 yılında şarkının adı görüldüğü gibi Anne Çocuk’muş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yıllar yıllar sonra 2013 yılında, Sinema TV mezunu olup da kendi mezun olduğum okulda beni yetiştiren hocalarımla meslektaş olduğumda, bir hocamla animasyon çalışmaya başladım. Animasyon öğrenmek istiyordum. En azından yapılırken seyretmek… Yrd. Doç. Gülçin Balta Tezcan cut out bir filme başlamak üzereydi. Gel çıraklık yap, dedi. Sevine sevine Stüdyo Gubate’ye gidip gelmeye başladım. Bir öykünün sinopsisten filme dönüşmesine çok tanıklık etmiştim ama bunlar hiç çizgi karakterlerin dünyasında gerçekleşmemişti.

Yrd. Doç. Gülçin BALTA TEZCAN
Kimin bir animasyon karakteri ile set arkasından fotoğrafı vardır?!. 🙂

Mutluydum. Bunu fotoğraflardan da anlayabilirsiniz. Yüksek lisans sınıfından arkadaşım Ayten Başer de bize katıldı. Hocam karakterleri yaratmaya, sahne sahne çekimlerini gerçekleştirmeye başladı. Bunun müziğini de sen yap Defne, dedi. Bu ikinci olacaktı bir hocamın çalışmasına müzik yapmam… Sevine sevine kabul ettim yine!

Bilin bakalım hangi şarkım, bu küçük gelin öyküsünün filmine müzik oldu? “Bir Küçücük Çocuktun” şarkısını seçti hocam! Ama bir harfi değiştirmek istedi. Olay küçük gelinin gözünden anlatıldığı için “Bir Küçücük Çocuktum” söyleyişi daha anlamlı olacaktı.

Yapım Aşamasından Kesitler 

Filmimiz Serka Kısa Film Yarışması’nda mansiyon aldı ve birçok seçkin festivalde gösterime layık görüldü. Filmi izlemek isterseniz bağlantıyı tıklayınız.

Bir küçücük çocuktum ben, bir zamanlar, hala öyle miyim, neyim? 🙂

http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/canlandirmalar/birkucucukcocuktum.html

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir