COĞRAFYA KADERİMİZMİŞ!

Ben üç gün enkaz altında kaldım, dedi, dolabın kapağını silerken. İki gün bir de gece, akut çıkardı beni… Televizyon düştü üzerime o sayede kurtulmuşum, diye devam etti yerleri silerken.

Temizlik için yardıma gelen hanım sorduğum sorulara böyle cevap verdi. Sormasaydım anlatmazdı, eminim. Düzceliler depremi konuşmayı sevmiyorlar. Saraybosna’da yaşarken onların da savaşı konuşmak istememelerine şahit olmuştum. Sorarsanız söylerlerdi, aynı böyle, sıradan ifadeler ve kısa cümlelerle.

Coğrafya kaderimiz, peki. Deprem de öyle, tamam! Ama enkaz altında kalmak mutlak kaderimiz midir? Lütfen bu sorunun yanıtını ilahiyatçılar vermesin. Jeoloji mühendisleri, inşaat mühendisleri versin.

Suç yan yana gelen birbirinin aynı iki basamaklı sayıda mı yoksa? Hadi şimdi de 2020’yi suçlayalım ve aralarından ayrılan arkadaşlarını sessizce izleyerek önüne dönüp karnını doyurmaya devam eden koyunlar gibi, uzmanların haber verdiği yeni depremleri bekleyelim.

* * * *

Ne kadar çok deprem terminolojisi kullanıyoruz günlük dilde. Mesela “ruhumuzda depremler oluyor”, “kendimizi enkaz gibi hissediyoruz”. “Mucize kurtuluşlar yapıp”, “hayat üçgenleri yaratıyoruz”. Enkazdan çıkartılanları izlerken bir daha bu tür metaforlar, benzetmeler yapmamaya karar verdim.

* * * *

Geçen haftaki yazımda Orhangazi İlkokulu’nun Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi olması ile ilgili duyumlarımdan bahsetmiştim. Biliyorsunuz babam Rıfat Ilgaz orada üç yıl görev yapmıştı. Eğer kültür merkezi olursa içinde eğitmen olarak bulunmaktan, annem ve babam hakkında söyleşiler yapmaktan ne kadar memnun olacağımı yazmıştım. Bu hafta Akçakoca Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hasan Yalılı ile tanıştık. Kendisi de bana benzer sözler sarfetti. Düşüncelerimizdeki mukabiliyet beni ziyadesiyle mutlu etti.

Orhangazi İlköğretim Okulu, Halk Eğitimi Merkezi’ne verilmiş. Niyetleri orada benim de olduğum projelere imza atmak.

Düşünmeleri bile yeter. Akçakoca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne ve değerli müdürü Hasan Yalılı’ya çok teşekkür ederim.

* 04 Kasım 2020 tarihli Akçakoca Sahilin Sesi Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir