LENİN’İN BÜSTÜ

LENİN’İN BÜSTÜ

17 Temmuz 1993’te Akçakoca sahillerinde bir kütük bulundu. Denizin kıyıya sürüklediği, önce kütük zannedilen şey, aslında tahtadan bir heykeldi. Lenin’in büstü, “karşıdan”, karşı kıyılardan gelmişti sahillerimize.

Garajda bir depoya konuldu. Heykelin burnu kopmuştu, tamir edildi. Aşınmış yerlere dolgu yapıldı. Rizeli burnuna benzediğini söyleyerek kendi aralarında espriler yaptı Akçakocalılar. Deniz kanunlarına göre bulanındır, öyleyse bu benim diyor bulan kişi. Kimisi de “ta karşıdan misafir gelmiş iyi ağırlamak gerek” diye yaklaşıyor konuya!

“Teşhir edilmeli” diyor kimisi, kimisi “bildiğin tahta bu, başka kıymeti yok” diye kestirip atıyor. Dönemin Belediye Başkanı Fikret Albayrak ise buluntuya saygı duyulmasından yana. Bir belediye başkanı için muhafazakâr toplumda böyle bir olayı ön plana çıkarmak hiç de kolay olmayabilir deniyor halk arasında.

Öncelikle yaşanabilir bir kent yaratılmalı Albayrak’a göre ama Turizm şehri de yaratabilmek lazım diyor. Büst turizme katkı sunabilir, sanırım onu ima ediyor. Sahile vuran Lenin’in büstünün macerası kısaca işte böyle.

Bütün bu bilgileri nereden mi aldım?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkıları ile çekilen “Hoş Geldin Lenin” adlı belgesel filimden… 2016 yılında çekilmiş olan bu film, aynı yıl Documentarist’te Johan van der Keuken Jüri Özel Ödülü’nü de almış.

Sahile vuran Lenin’in büstü halen depoda. Ama “karşıdan gelen misafir”,  depoda durduğu yerden kültür ve turizme katkı sağlamaya devam ediyor. 

* 09 Aralık 2020 tarihli Akçakoca Sahilin Sesi Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir