PANDEMİ GÜNLERİ

Çocukluğum Küçükçekmece Gölü’nün kenarında geçti. Yüzmeyi Küçükçekmece Gölü’nde öğrendim. Evimizin iskelesi vardı. Elimle zargana tutardım, İplikten yapılmış yalancı oltalarımla yengeçler yakalardım. Turna balığı çıkardı Küçükçekmece Gölü’nden. Sonra bir gün renk değiştirmeye başladı gölümüz. Yeşil oldu, kırmızı oldu, mavi oldu, sarı oldu. Meğer boya fabrikası kurulmuş kenarında. Sonra taşındık.

***

İstanbullu olmak demek denize müptela olmak demektir. Gittiğiniz her şehirde her ülkede deniz ararsınız, tepenin arkasından deniz çıkacak zannedersiniz, ovanın sonunda deniz var zannedersiniz. Sokaklar denize çıksın istersiniz. Akçakoca benim deniz hasretimi dindiriyor. Gölümün başına gelenlerin, Akçakoca’nın denizinin başına gelmesini hiç ama hiç istemiyorum.

Allah korusun!

***

Akçakoca’nın sonbaharı çok güzel, bana hem çocukluğumu hatırlatıyor hem İstanbul’u. Kışa girdik ama iki gün soğuksa üçüncü gün güneş muhakkak açıyor, bizi kendine hasret bırakmıyor. Eğer şu karantina günlerinde İstanbul’da olsaydım can sıkıntısına uğrardım.

 

Her ne kadar bir deniz şehri olsa da İstanbul, denizi görmek, tadını çıkarmak için çileli bir yolculuk yapmanız gerekir. Akçakoca’da denizim hemen yakınımda, pencereden bakınca görebiliyorum. Perdeler kapalı otururken sesini duyabiliyorum, çocukluğumdaki gibi dalga sesleriyle uyuyabiliyorum.

***

Pandemi dönemi, mümkün olabilecek en güzel şekilde geçebilir Akçakoca’da. Basit bir alışveriş, hoş bir gezintidir. Hele de kış güneşine denk geldiyseniz yürümek daha zevklidir. Güneşten kaynaklanan neşe sokakları ısıtır. Kimi hızlı kimi sakin adımlarla yürüyen özenli insanların hoş hali sizi de etkisi altına alacaktır. Yarım saatlik bir yürüyüşle duygu durumunuzu düzeltebilirsiniz.

***

Siz de aynı şeyleri düşünüyor musunuz? Bu kasvetli günlerde televizyon dizilerinin içimize daha da kasvet verdiğini?.. Entrikacıların daha da entrikacı, çaresiz insanların daha da çaresiz olduğu senaryolar yazıyorlar. Oysa bizim iç sıkıntımızla ters orantılı gitmelidir bu işler, ben yanlış mı biliyorum? Mezuniyetim Sinema Televizyon. Bir miktar da olsa filmleri, dizileri takip etmem gerekiyor, ben de bir elimde kitap bir elimde kumanda varken takip ediyorum. Sıkıldıkça romanıma gömülüyorum, ya da birkaç şiir okuyorum. Ama TRT 2’nin filmlerini herkese tavsiye edebilirim.

* 16.12.2020 tarihli Akçakoca Sahilin Sesi Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir