ORTAYI BULMAK!

ORTAYI BULMAK!

İstanbul’dan haber geldi. Hocam ölmüş.

******

14 yaşımda besteler yapıp, o bestelerle sahne almaya başladım. Yeteneğim kulaktan kulağa yayıldı. “Bu kızı Timur bir görsün” dediler, beni ona götürdüler. Dinledi, beğendi. Çağdaş Müzik Merkezi’nin sahibiydi. Klasik gitar derslerine başlamamı, yanında da Armoni dersleri almamı uygun gördü. Kendisinin vereceği Armoni dersleri ücretsiz olacaktı. Yani “yüzde elli burs” almıştım Timur Hoca’dan!

Annemle babam ayrıydı o yıllarda. Babam, “haberlerini Timur’dan alıyorum” demişti. Nasıl böbürlenmiştim bu iki devin aralarında beni konuşmalarından.

Gökçen Taşkıran Hoca klasik gitar hocamdı. Dersler sırasında onunla bestelerimi de paylaşıyordum. Şarkı söylememi istemiyordu, enstrümanıma yoğunlaşmamı istiyordu. Ama besteler akıyordu, zor ergenlik çağı bu besteler sayesinde kolaylaşıyordu. Gitarım ve bestelerim benim ayrılmaz parçalarım olmuşlardı.

Oradan ayrıldım. Gençlik ateşi işte. Ortayı buldurmuyor insana.

Oysa Timur Selçuk Hoca, Gökçen Hoca’yla ikimizin ortasını bulmaya çalışmıştı.

******

İstanbul’dan böyle haberler geliyor bazen. Beni yeise boğuyor.

******

Çuhallı’da kaldırımlar değişiyor. Renkli, ışıklı, cici arnavut kaldırımları olacak evimizin önünde. Ama trafik aksayacak, gürültü de olacak bu değişim süreci boyunca. Bilemedim, bu düzenleme iyi bir şey midir, kötü bir şey mi?

Bazen ortayı bulmak ne zor!

******

Komşum ve ev sahibim Kadriye Turhan yıllardır gözü gibi baktığı eski gazete koleksiyonu arşivini bize bağışladı. Bizim kütüphanemize. Annem ve babamdan kalan kitaplardan oluşan kütüphaneye. Hayat arkadaşım İlyas Hoca bu kütüphaneyi tek tek tasnif ve dijitalize ediyor. Bu özenli çalışmayı gören emekli ilkokul öğretmeni Kadriye Hanım gözü gibi baktığı bu gazete arşivini bize vermeyi uygun görmüş, sağolsun.

Bu koleksiyonun Kasım 1938 gazetelerinin olduğu bölüm çok etkiliyeci. Törenleri ve bir ulusun hüznünü en canlı şekilde aktarıyorlar çünkü.

Elimdeki bu gazetelerden anlıyoruz ki Atatürk’ümüz Ramazan ayında ve Perşembe günü vefat etmiş.

Nur içinde yatsın.

 * 11.11.2020 tarihli Akçakoca Sahilin Sesi Gazetesi’nde yayınlanmıştır

** Baskıdaki başlık sehven hatalı yazılmıştır. Doğrusu “ORTAYI BULMAK!”tır.


 

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir