YAZ DELİKANLISI

Babamın Akçakoca’da geçen birçok hikâyesi var, bunlardan birkaçını daha sizlerle paylaşmak istedim. (Daha önce “Keş” adlı hikâyesinden söz etmiştim.) İlkinin adı “Bir Yaz Delikanlısı”. Kahramanımız, Akçakoca‘da kamp kuran arkadaşları ile birlikte tatil yapmaktan döner, çok güzel yanmıştır, adeta bronz bir heykel gibidir. İstiklal Caddesi’nde yürürken herkes ona bakar. Oysa gitmeden önce romatizmalıdır ve çok sağlıksız görünmektedir. Arkadaşları yolda durdurup bu değişimin sebebini sorarlar. “Akçakoca’da tatildeydim”, diye cevap verir soranlara. Genç ve güzel kadınların dikkatini çekecek kadar sağlıklı ve hoş görünmektedir. Vitrin camlarında kendisine bakar bakar hayran kalır. Bu yüksek moralle otobüse biner, bir genç kızla göz göze gelir, umutlanır. Ne var ki genç kız ona yerini verir, üstelik “amca” diye hitap ederek! Biraz hüsranla bitse de hikâye boyunca Akçakoca‘nın adı sık sık geçer, çünkü bu havalı ve sıhhatli görünüşün kaynağı orada geçirilmiş güzel bir kamp tatilidir.

“Devrimci Kaymakam” isimli bir diğer hikâyede de, Ereğli’ye futbol maçına gitmesi gerekir kahramanımızın. Kahveden adam toplarlar ve apar topar yola koyulurlar. Rakip takım yöneticileri Ereğli’nin meşhur peynirli pideleri ve çileklerinden oluşmuş güzel bir ziyafet ile karşılar bunları. Akçakoca takımı çok memnun olur, karınlarını bir güzel tıka basa doyururlar. İşin aslı takımlar sahaya çıkınca anlaşılır. Bizimkiler dolu mideyle koşamazlar ve maçı kaybederler. Ereğlililer onları oyuna getirmiştir.

Birinde de Yukarı Mahalle Aşağı Mahalle taraftarları arasında yaşanan çekişme anlatılır. İki mahallenin takımları boş bir arazide karşılaşır ama o da ne, maça bir inek dahil olur, olmakla da kalmaz zafer golünü atar. Bu hikayenin adı ise “Yaşşa, Ulan İneeek!”tir.

Zaten kaynaklara bakıldığında da babamın burada bir futbol bir de voleybol takımı çalıştırdığını görürüz. Eski Belediye Başkanımız Eczacı Ahmet Özbakır’ın arşivinde, babamın kucağında topla ve etrafında öğrencileriyle fotoğrafları var, bana bu değerli fotoğrafları ilettiği için kendisine çok teşekkür ederim.

Görüldüğü üzre Rıfat Ilgaz, Akçakoca’nın bir değeridir.

* 30.12.2020 tarihli Akçakoca Sahilin Sesi Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir