GİRİŞİMCİ MİSİNİZ?

GİRİŞİMCİ MİSİNİZ?

Kâr amacıyla riski üzerine alan kişiye girişimci deniyor. Kişinin, “ben girişimciyim” diyebilmesi için fikre ve sermayeye ihtiyacı var.
Herkes girişimci olabilir. Devlet de bu konuda destekler veriyor. İşletmelerin en kırılgan zamanında destekler veriliyor.

Genç, kadın ve engelli girişimcilere pozitif ayrım var. Eğer parlak bir fikriniz varsa, üretken ve çalışkansanız gerçekten büyük destekler söz konusu. Aslında desteklerle sağlanan, girişimcinin ayaklarının yere basması ve rota kazandırmak. Bu kapsamda işletme yönetimi, finans yönetimi, pazarlama, insan kaynakları, proje gibi konularda eğitimler veriliyor.

Sonra da girişimciden eş finansör olması bekleniyor. Yani on lira devlet verecekse on lira da girişimci koysun isteniyor.
KOSGEB girişimcilere bu şekilde destek sağlıyor. Önce girişimcilik eğitimi veriyor, sonra da sertifika sahibi girişimcilere destek veriyor. İleri girişimcilere 365 bin, geleneksel girişimcilere 65 bin liraya kadar destekler söz konusu. Mottoları, “kendi işinin patronu olabilirsin!”

TOBB çatısı altında da ülke geneline yayılmış kadın girişimciler ve genç girişimciler kurulları bulunmakta. KOSGEB ve TOBB’dan gayrı destekçiler de var. Melek yatırımcıları unutmayalım. Melek yatırımcı; uygulanabilirlik düzeyi yüksek olan projelere fonlama yapan yatırımcılar.
İnternette ararsanız “Melek Yatırım Ağı” bile var.

Sivil toplum kuruluşları da zaman zaman girişimcilere destekler veriyor. Bu duyuruları da “girişim” ya da “girişimcilik” anahtar kelimesiyle takip edebilirsiniz.

Aslında fırsatlar çok. Doğru yerde aramak ve faydalanmak
gerekiyor.

* 17 Mayıs 2021 tarihli Bartın Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir