İZLER

Metin Karadeniz , Akçakoca eski Belediye Başkanı Ecz. Ahmet Özbakır, İl Genel Meclisi Üyesi Ergin Özensel ve emekli Orman Mühendisi Ali Solak ile limandaki bir çay bahçesinde sohbet ettik. Babam Ekim 1989’da Akçakoca’ ziyaret ediyor. Çınar Otel’de kalıyor. Geliş sebebi, Karadeniz’in Kıyıcığında adlı Akçakoca’da geçen romanının filme alınacak olması. Bir ay kadar ön hazırlıklar için kalınıyor. Babamın TRT adına yaptığı bu ziyaret ve konaklama, Ahmet Özbakır’ın hafızasında halen bütün canlılığıyla duruyor. Bu beni çok duygulandırdı.

Babam Yukarı Mahalle’deki Merkez İlkokulu’nda (Orhangazi İlk Öğretim Okulu) Ahmet Bey’in abisinin ve Ergin Bey’in annesinin öğretmeni olmuş. Bu bağlantıdan övünerek bahsetmelerinden de ayrıca çok duygulandım.  

Bir dahaki buluşmamızda yanımda kağıt kalem olmalı…

*****

Akçakoca’da dolaşırken babamın ayak izlerine rastlıyorum. Şimdi kapalı olan Değirmen Kafe’de oturur, sahibi Erka Nalan Hanım’dan babamın eskiden gerçekten değirmen olan o mekana nasıl sık sık uğradığını dinlerdim.

Yukarı Mahalle’de Gizemli Bahçe İkbal Sofrası’na gittiğimde babama ayrılmış köşeyi görüp şaşırmıştım. Kahvaltımı artık hep o köşede ediyordum. Ev sahibi Sündüz Hanım’dan, ailesinin babamla ilgili anılarını dinleyerek…

*****

Babamın böylesine güçlü izler bıraktığı Akçakoca’da yaşıyor olmam çok güzel bir tesadüf.

* 18 Kasım 2020 tarihli Akçakoca Sahilin Sesi Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir