LOJİSTİK NE MÜTHİŞ ŞEY!

LOJİSTİK NE MÜTHİŞ ŞEY!

Günlük yaşantımız içinde şu yeni bilim lojistiğin kapsama alanına giren ne çok icraat var! Pandemi dönemindeki göz bebeğimiz gel allar, iste getirler, ilaç-aşı tedariği hep lojistik meselelerdi.

Lojistik nedir, diye sorduğumda kısaca, ihtiyaçların giderilmesi, diyor uzmanlar. Uluslararası ticaretin paydaşı olan lojistik, iki temel faaliyeti barındırıyor: Taşımacılık ve depolama.

Bartın Üniversitesi’nin YÖK tarafından belirlenen ihtisas lojistik üniversitelerinden olduğunu biliyor muydunuz?

Sadece 12 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen “ Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” alanında ihtisaslaşmaya hak kazanmış bir üniversite.

Ben Sinema Tv Bölümüne girdiğimde yıl 1987 idi ve en aydın öğretmenlerim bile “ne olacaksın, tamirci mi” diye sormuşlardı. O sırada Türkiye’de üç tane olan bölümümüzden şimdi çok sayıda var ve talep de çok fazla.

Lojistik yakın bir geçmişe sahip ama geleceğin mesleklerinden. Ama nedense lojistik denince de akla tırlar, kamyonlar ve şoförleri geliyor.

Organizasyon ve yönetim kabiliyeti olan çocuklarınızı bu alana yönlendirebilirsiniz.

İşletme master’ı her lisans programından sonra devam edilebilen bir programdı. Neyden mezun olursanız olun işletmede master yapabilirdiniz. Lojistik master’ı da böyle olacak çok yakında. Çünkü lojistiğin girmediği, dahil olmadığı hiçbir program yok. Ben sinema mezunuyum.

Bizim sektörümüzde bile ciddi bir lojistik var. Set ekip ve ekipmanlarının taşınması, organize edilmesi zaten filmciliğin ana sorunsalı.
Askeriye ile adını sıkça duyduğumuz lojistiğin dünyası çok büyük, müthiş bir iş ağları var. Birbirlerine de çok bağlılar.

Gayet aktif dernekleri var. “Oyun alanları” (kendileri böyle diyor) tüm dünya…

Kızlarınızı da yönlendirebilirsiniz, çünkü hanımlar gittikçe artan bir talep gösteriyor.

Geleceğin parlak mesleklerinden olan lojistiğe dikkatinizi çekmek istedim.

* 08 Haziran 2021 tarihli Bartın Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir